TR - ENG

 0850 446-0-645 (NGL)

Norther Global Lojistik 2020’de Dev Yatırıma Hazırlanıyor

Doğu Avrupa, Baltık ve İskandinav ülkelerine yaptığı taşımalarda uzmanlaşan ve ismini kuzey rüzgarından alan Norther Global Lojistik, uluslararası taşımacılıkta yaşanan zorlu şartlara rağmen piyasanın en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak dikkat çekiyor. NGL Lojistik önümüzdeki dönem İstanbul’da lojistik merkez kurma çalışmalarına hazırlanıyor.
 

YAKLAŞIK 14 yıllık taşımacılık sektöründe profesyonel olarak çalışma tecrübesinden sonra 2013 yılında NGL Lojistik’i kuran Ferhat Emanetoğlu, sektörün genç ve başarılı girişimcilerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ortağı Sefa Erol ile yönetimini üstlendiklerini ve yıllık yüzde 30-35 arası büyüyerek sektörde güvenilir bir isim haline geldiklerini açıklayan Emanetoğlu, 2020 yılında çok önemli bir yatırıma imza atacaklarını da vurguladı. Şirketi kurmadan önce sektörün önemli lojistik şirketlerinde deneyim kazanan Ferhat Emanetoğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu ve iki çocuk babası.
.

Avrupa’ya panelvanla hızlı taşımacılık


Doğu Avrupa, Baltık ve İskandinav ülkelerine yaptığı taşımalarda uzmanlaşan ve kurulduğu 2013 yılından bu yana başta kara Avrupa’sı olmak üzere her sene yeni hatlar ekleyerek şu anda tüm Avrupa’ya karşılıklı parsiyel ve komple hizmet veren NGL Lojistik, özel hizmetleriyle de öne çıkıyor. Yaklaşık 3 sene önce özellikle tekstil ve otomotiv sektöründeki müşterilerine özel olarak süper hızlı panelvan teslimat servisleri başlattıklarını kaydeden Emanetoğlu, bu hizmetle ilgili şu bilgileri verdi; “Bizim istikrarlı ve hızlı bir şekilde büyümemizde müşterilerimizin ihtiyaçlarını iyi bir şekilde analiz ederek onlara uygun hizmetleri sağlamak yatıyor.
 

Özellikle otomotiv ve tekstilde ihtiyaç duyulduğu zaman hızlı bir şekilde bu taşımacılık hizmetini vermek de bunlardan biri. Yaklaşık 3 yıldan beri hafif ticari araçlarımızla kapıdan kapıya takografsız, ağır ticari araç gibi değil hız limiti olmadan hizmet veriyoruz. Ülkemizde bunu ilk uygulayan firmalardan bir tanesiyiz. Kapıdan kapıya sevkiyatın olması çok büyük avantaj. Lokasyonuna göre havayolundan da hızlı gidebiliyor. Tüm Avrupa içerisinde 3 ile 4 gün arasında değişen teslim süresi var bu servisin.” Taşımalarının çoğunluğunu öz mal araçlardan oluşan kendi filolarıyla yaptıklarını kaydeden Emanetoğlu, faaliyetlerine başladıklarında 35 araçlık filolarının şu anda minivan servisleriyle 120 araca ulaştığını belirtti.
 

Her taşımaya uygun çözüm
 

Müşteri odaklı çalıştıklarını ve müşteri ihtiyaçlarına göre hizmetlerini genişlettiklerini belirten Emanetoğlu, karayolu ile başladıkları hizmetlerine denizyolu, havayolu ve intermodal modlarında devam ettiklerini açıklayarak sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Her yıl müşterilerimizin isteklerine göre yeni hatlar açarak ve çalışma başlattığımız hatlarda o bölgelerin en iyi acenteleriyle sözleşmeli çalışıp, büyümemizi devam ettiriyoruz.’’ Büyümelerinin temelinde doğru zamanda doğru yatırımları yaparak müşterilerine uygun ve güvenilir hizmeti sunmanın yanı sıra çalışan memnuniyetine ve onların kişisel gelişimine büyük önem verdiklerinin altını çizen Emanetoğlu, bu konunun sağladıkları başarıda en önemli faktörlerden biri olduğunun altını çizdi. 
 

Orhanlı’da lojistik üs yatırımı
 

Finansal yapılarının kuvvetli olduğunu da sözlerine ekleyerek organizasyon yapılarıyla ilgili ise şu bilgileri verdi: “7500 metre kare kapalı depomuz ve aynı alanda kadememiz var araçların bakımlarını da kendi yerimizde kendi elemanlarımızla yapıyoruz. Depomuz güvenlik birimi ile 7/24 korunaklı.
 

Ofisimiz, ağır ve hafif ticari araç filomuz ve treylerlerimiz, depomuz özmal. Bununla beraber Bulgaristan’da ve Estonya’da NGL olarak ofislerimiz bulunuyor. Genişleme hedeflerimiz doğrultusunda yakın zamanda İngiltere’de bir ofis açmayı düşünüyoruz. Yakın zaman planlarımızdan bir tanesi de Orhanlı’da bir lojistik üs kurmak.
 

Orhanlı’daki arsa için yatırım görüşmelerimiz devam ediyor. Tesis, NGL lojistik alanı olarak hizmet verecek ve tır parkına sahip olacak. Bütün bunlar için 12-15 bin metre karelik bir alana ihtiyacımız var. Önümüzdeki dönemdeki en büyük yatırımımız bu olacak.” Özellikle filo büyütmek için son yıllarda şartların ağır olmasına rağmen büyüme hedeflerine devam edeceklerini aktaran Emanetoğlu, sonuçta yüklerin taşınması için araçlara ihtiyaç olduğunu ve bunlarla ilgili yatırımın da kaçınılmaz olacağını söyleyerek, “İhtiyaç var, tamam ithalat sıkıntılı olabilir. Sıfır almak değil de ikinci el alabiliriz. Beklentimiz hep var ama inanıyoruz ki şartlar güzel olacak.
 

Dediğim gibi hep bir çekingenlik var bir adım geride durarak biz büyüyemeyiz büyümek isteyen bir firmayız dediğim gibi her sene yüzde 30-35 büyüyerek devam ediyoruz. 2020 yılında filo yenilemesi için yatırım yapacağız ama 2021’de ek bir filo büyümesi olabilir” dedi.

İstanbul ve Bursa’da ofislerinin yanı sıra Aksaray’da da bir ofislerinin bulunduğunu kaydeden Emanetoğlu, İzmir ve Mersin ofislerinin açılması için de görüşmelerin devam ettiğini söyleyerek 2020 yıllındaki en önemli atılımlarından birinin İskandinav ülkeleriyle başta Bulgaristan olmak üzere Doğu Avrupa arasında başlatacakları karşılıklı seferler olacağını açıkladı. Emanetoğlu, UBAK Belgesi sayesinde yapacakları bu taşımalarda bugüne kadar müşterileriyle yaptıkları karşılıklı sözleşmelerde oluşan güvenin etkili olduğunu da sözlerine ekledi.
 

Emanetoğlu, Bu hizmetle bugüne kadar hizmet verdikleri Türk ve yabancı müşterilerinin önemli bir ihtiyacını karşılayacaklarını ifade ederek, başta tekstil ve otomotiv sektörleri olmak üzere alüminyum, ambalaj ve yanıcı madde taşımacı yaptıklarını vurguladı.
 

Kapıkule’de sorunlar devam ediyor.
 

Uluslararası karayolu taşımacılığının kronik sorunlarına rağmen üreten Türkiye’nin mallarının dünya pazarlarına ulaştırılması için öneminin artarak devam edeceğini belirten Emanetoğlu, Kapıkule’de yaşanan sorunlara da dikkat çekti: “Kapıkule’den çıkışlar yıl sonuna kadar kilit. Kapıkule’de devam eden yenilenmenin Bakanlığın açıklamasıyla yıl sonuna kadar devam edeceği ifade ediliyor. Bütün nakliyecilerin araçları kapıda en az 3-4 gün bekliyor. Hem sürücülerin çektiği sıkıntılar hem de maliyet ve zaman kaybı açısından büyük sıkıntılar yaşanıyor.
 

Biz böyle sıkıntılı durumlarda müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. En önemlisi müşteri memnuniyetinde yüksek seviyede olmamız müşterilerimiz her durumda bilgilendirmemiz. Müşterilerimizi bilgilendirmek için 2016 yılından bu yana Siber alt yapısı ile çalışıyoruz. Otomatik mailler, bilgilendirmeler ve çıkış-varış bilgileri bu alt yapı üzerinden müşterilerimize ulaşıyor.”