İç Nakliyede Düşüş Yüzde 15’i Aştı

Aslında bu yıl, sektör açısından iyi başlamıştı. Ancak şubatta yaşadığımız deprem felaketi, ekonominin gerçek anlamda iyi olduğu bazı kritik illeri de olumsuz etkiledi. Bu etki ve ardından gelen 2 turlu seçim de yurt içi lojistik hizmetlerinin o dönem azalmasına sebep oldu.

Sektörümüz açısından taşıma operasyonları kapsamında ve kara yolu lojistiği özelinde, yurt içi taşıma ihtiyacı uluslararası taşımalara göre her zaman daha fazla olmuştur. Yurt içinde yük taşımacılığına talebin daha fazla olmasının başlıca sebebi ise sürekli artan nüfus, ihraç edilecek bitmiş ürünlerin hammadde veya yarı mamullerinin yurt içindeki çapraz hareketleri ve özellikle hızlı tüketim ile endüstri sektörlerine hitap eden yerli-yabancı şirketlerin ülkemizde fazlaca yer almasıdır.

Yukarıda belirttiğim iki ana sebebin yanı sıra seçimden sonra yaşadığımız yüksek enflasyon, her sektörde oluşan ciddi fiyat ve döviz artışları, özellikle nereye gideceğini maalesef şu anda bilemediğimiz akaryakıttaki fiyat artışları, yurt içi lojistik taleplerini ciddi oranda azaltmıştır. Bu azalış, kendini haziran başında belli etmeye başlamıştı. Temennimiz ve dileğimiz, eylül itibarıyla yurt içinde taleplerin ciddi oranda artış göstermesidir.

 

 

Koray Yeltekin 

Norther Global Logistics (NGL) Yurt İçi Lojistik Projeler Müdürü

admin